*19ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας

Αρχή | Επικοινωνία  | Sch.gr

Αρχική Σελίδα    Το Σχολείο μας    Οι δάσκαλοι    Οι Τάξεις    Δραστηριότητες    Εκδηλώσεις    Εφημερίδα    Βιβλιοθήκη    Σύλλογος Γονέων

Δείτε την Εφημερίδα μας

Πρόγραμμα Προαιρετικής Μουσικής Παιδείας (ΥΠΕΠΘ)

Το πρόγραμμα αυτό ξεκίνησε στο 19ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας, (για πρώτη φορά στην Ελλάδα) στις 16/3/2001, σε εφαρμογή Υπουργικής απόφασης που υπογράφτηκε στις 29/12/2000. Με βάση αυτή την απόφαση τα Μουσικά Σχολεία της χώρας (Γυμνάσια – Λύκεια), (για την περίπτωσή μας το Μουσικό Σχολείο Ιλίου) αναλαμβάνουν να στέλνουν σε σχολεία της αρμοδιότητας τους καθηγητές Μουσικής, οι οποίοι μετά την λήξη των μαθημάτων (13:30) διδάσκουν σε όσους μαθητές το επιθυμούν, ατομικά (εντελώς ΔΩΡΕΑΝ) κάποιο μουσικό όργανο (Πιάνο, Κιθάρα, Φλογέρα, Ταμπουρά, Βιολί, Κρουστά κ.λ.π.), δυο εικοσάλεπτα την εβδομάδα για κάθε μαθητή. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσης Θεωρεία, Θεατρικό Παιχνίδι, Μουσικά Σύνολα Orff, Χορωδίες, Σύνολα Κρουστών κ.λ.π. από μια  ώρα την εβδομάδα. Τα μαθήματα αυτά παρακολούθησαν από 16/3/2001 ως 15/6/2001 τριάντα πέντε (35) μαθητές του σχολείου μας, το σχολικό έτος 2001-2002  παρακολούθησαν σαράντα οχτώ (48) μαθητές και το σχολικό έτος 2002-2003 εξήντα πέντε (65) μαθητές.

Επιστροφή στη σελίδα «Οι Δάσκαλοι »